Чудесен еликсир за убавина и здравје од само две состојки

17 март, 2017
3

Грејпфрутот е познат како силен антиоксиданс и по своето антибактериско делување. Богат е со витамин Ц, содржи А, Б, Д и Е витамини, како и калциум, фосфор, магнезиум, манган, цинк и бакар. Кога ќе го споите со само 1 лажичка мед, ќе добиете чудотворен еликсир за здравје и убавина

Како да го подготвите?

Грејпфрутот исечете го на половина и со лажица извадете ја пулпата. Извадената смеса заедно со 1 лажица мед ставете ја во блендер и мешајте околу 3-5 минути.

Како да го консумирате?

Неколку голтки од овој еликсир по ручекот е во состојба да согори речиси половина калории од оброкот.

Останати лековити својства:

Има лековито дејство на хипертезијата и болестите на кардиоваскуларниот систем.

Грејпфрутот содржи бројни состојки кои помагаат во борбата со настинката.

Докажано е дека ја спречува појавата на одредени видови рак и срцеви болести.

Помага во борбата со токсините и штетните материи во организмо.

Го намалува високиот холестерот, ако секојдневно го консумирате и го намалува нивото на инсулин во крвта.