Еликсир за пушачи кој ги прочистува белите дробови

10 март, 2017
10

Доколку сте страстен долгогодишен пушач тогаш најверојатно страдате од онаа непријатна и постојана кашлица која е карактеристична за пушачите. За да го подобрите своето здравје е добро да се откажете од штетната навика но ако тоа е премногу тешко за вас, овој еликсир за чистење на белите дробови, кој содржи целосно природни состојки ќе ви помогне да ја стопирате кашлицата.

Како да го приготвите елексирот?

400 грама кромид
1 л вода
400 грама кафеав шеќер, кој може да го замените со мед или јаворов сируп
2 лажици куркума
1 парче ѓумбир (околу 3-4 см корен од зачин)

Начин на приготвување:

Варете ги водата и шеќерот заедно. Исечете го кромидот на ситно, излупете го и изрендајте го ѓумбирот и додадете ги на останатите состојки. Кога смесата ќе зоврие, ставете и куркума и оставете на тивок оган додека не се намали обемот на половина и се згусне.

Кога ќе се излади може да го префрлите во тегли и да го чувате во фрижидер. Конзумирајте од елексирот наутро на гладно по 2 лажици и навечер два часа по вечерата.

Зошто е добар? 

Ѓумбир – Долги години е познато дека ѓумбирот има лековита цел и кој може да помогне за прочистување на белите дробови.

Кромид – Придобивките за здравјето од конзумирањето на кромид се познати. Тој го намалува  ризикот од развојот на различни респираторни заболувања.

Куркума – Еден прекрасен индиски зачин богат со витамини, минерали и омега-3 масни киселини. Исто така има антивирусни и антибактериски својства.