Група жаби (Охрабрување)

19 септември, 2018
зз

Додека група на жаби патуваше низ шумата, две од нив паднаа во длабока јама. Кога другите жаби ја опкружија јамата и видоа колку е длабоко, им рекоа на двете жаби дека нема надеж за нив.

Меѓутоа, двете жаби одлучија да го игнорираат она што другите го велеа и тие продолжија да се обидуваат да скокнат надвор од јамата. И покрај нивните напори, групата жаби на врвот на јамата сè уште велеше дека треба само да се откажат. Дека тие никогаш нема да успеат.

Конечно, една од жабите го послуша она што другите го кажуваа и таа се откажа, падна во нејзината смрт. Другата жаба продолжи да скока највисоко што можеше. Повторно, толпата жаби и викна да ја сопре болката и да умре.

Таа скокна уште посилно и конечно успеа. Кога излезе, другите жаби рекоа: “Нели нè слушна?”

Жабата им објаснила дека е глува. Мислела дека ја охрабруваат цело време.

Морал на приказната: Народниот збор може да има голем ефект врз животот на другите. Размислете што ќе кажете пред да ви излезе од устата. Тоа би можело да биде разликата помеѓу животот и смртта.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi