Оградата

25 септември, 2018
kalabalak

Еднаш постоеше мало момче кое имаше лош темперамент. Неговиот татко му даде торба со шајки и му рече дека секој пат кога ќе го изгуби темпераментот, мора да закова една шајка во оградата.

Првиот ден момчето заковало 37 шајки во оградата. Во текот на следните неколку недели, како што учело да го контролира својот гнев, бројот на шајки кои ги коваше секојдневно, постепено се намалуваше.

Тој откри дека е полесно да го задржи својот темперамент отколку да кова шајки во оградата.

Конечно дојде денот кога момчето воопшто не го изгубил својот темперамент. Тој му кажал на татко му за тоа, а таткото му рече на момчето дека сега треба да извлекува по една шајка за секој кога ќе го задржи својот темперамент.

Поминаа деновите и младото момче конечно можеше да му каже на својот татко дека сите шајки ги нема.

Таткото го зеде својот син за рака и го одведе до оградата.

Тој рече: “Си направил добро, сине, но погледни ги дупките во оградата. Оградата никогаш нема да биде иста. Кога кажуваш работи во лутина, тие оставаат лузна како оваа.”

Можете да забиете нож во еден човек и да го извлечете. Не е важно колку пати ќе речете дека ви е жал, раната сеуште е таму.

Контролирајте го вашиот темперамент следниот пат кога ќе бидете во искушение да кажете нешто за што ќе зажалите подоцна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi