Слонот и јажето

23 август, 2018
elephant-and-rope

Како што еден човек ги поминуваше слоновите, тој одеднаш застана, збунет од фактот дека овие огромни суштества биле задржани само со едно мало јаже врзано за нивната предна нога. Немаа синџири, немаа кафези. Беше очигледно дека слоновите можат, во секое време, да се откинат од нивните врвки, но поради некоја причина тие не го правеа тоа.

Тој виде еден тренер во близина и праша зошто овие животни стоеја таму и не направија обид да избегаат. “Па”, рече тренерот, “кога тие се многу млади и многу помали, ние ги користиме истите јажиња за да ги врзуваме и на таа возраст е доволно тоа јаже да ги задржиме. Како што растат, тие се условени да веруваат дека не можат да се откинат. Тие веруваат дека јажето сè уште може да ги држи, така што никогаш не се обидуваат да се ослободат. ”

Човекот беше зачуден. Овие животни можат во секое време да се ослободат од нивните врвки, но бидејќи тие веруваа дека не можат, тие се заглавени токму таму каде што беа.

Како и слоновите, колкумина од нас минуваат низ животот верувајќи дека не можат да направат ништо, едноставно затоа што претходно не успеале?

Неуспехот е дел од учењето; никогаш не треба да се откажеме од борбата во животот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi