27 февруари, 2020

Радио

Skye е навистина волшебно место. Најголемиот дел од Inner Hebrides, тоа е дом на некои од најзначајните пејзажи на Шкотска.

Без разлика дали останувате неколку дена додека патувате низ Шкотска или престојувате подолго време, островот има безброј начини да ве восхити, со своите планински венци, милји  драматични крајбрежја и драматична историја.

Понесете го вашето чувство за авантура!

Природни чуда

Ако има нешто за Skye што ќе остави траен впечаток на тебе, тоа мора да биде сценографијата. Само со возење наоколу, можете да видите многу од најмоќните геолошки карактеристики на Skye, како што сеOld Man of Storr, the Quiraing и the Cuillin. Но, бидете сигурни да ги понесете своите најудобни чизми и истражете ги овие уникатни глетки низ прошетка што ќе ви биде вистинска награда.

Врати се во минатото

Можеби сте имале врска со предците на островот, или пак сте фасцинирани од животот во Skye, во ерите поминати? Островот изобилува со историја, од праисториски места до замоци. Дознајте за дамнешните кланови, битките на Јакобити и уништување на заедниците за време на чистењето на Highland.

Градови и села

По зафатениот ден на истражување, градот и селата на островот се добредојдени места каде што можете да пробате вкусна локална храна во рестораните, или да се релаксирате по ваш избор во шармантните пабови и барови. Можеби ќе пробате локално виски, или можеби островско пиво?

Остави коментар

Почетна // патување // ДЕСТИНАЦИИ // Isle of Skye – Шкотска
Горе