22 март, 2019

Радио

Состојки:

 • 150 г кекси
 • 6 лажици путер
 • 3 јаболкa
 • 1 лажичка цимет
 • 1 ванилин шеќер
 • 300г крем-сирење
 • 4 лажици шеќер
 • 100 мл слатка павлака

Приготвување:

 1. Јаболката изрендајте ги или сечкајте ги на ситни коцкички.
 2. Во тава растопете лажица путер, додадете ги јаболката, циметот и ванилиниот шеќер па варете додека јаболката не омекнат.
 3. За тоа време во блендер ставете ги кексите, иситнете ги и додадете го путерот за да добиете смеса која можете со прсти да ја втиснете во калап.
 4. Измешајте ги шеќерот и крем-сирењето па додадете ги јаболката и добро измешајте.
 5. Ставете ја смесата во фрижидер на половина час, а за тоа време измешајте ја слатката павлака со која ќе го премачкате колачот пред послужување.

 

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Чизкејк со јаболка
Горе