11 декември, 2018

Радио

Овие колачиња се лесни за подготовка, што дури и децата можата да ги прават.

Време: 20 минути

Состојки:

  • 1 ½ чаши кокос
  • 1 чаша трошки од корнфлекс
  • 1 чаша сув грозје
  • ½ чаша сушена брусница
  • 1/3 какао
  • 400 грама слатка павлака
  • 90 грама стопен путер
  • 125 грама стопено чоколадо
  • 90 грама дополнително сецкан путер

Подготовка:

Убаво измешајте ги кокосот, трошките од корнфлекс, сушеното овошје, какаото, млекото и путерот во голема чинија. Смесата притиснете ја на маслена хартија и оформете го материјалот изедначено. Ставете го во ладилник да се стврдне. Чоколадо и остатокот од путерот стопете ги на тивок оган со благо мешање. Сипете го врз стврднатото тесто. Ставете го во ладилник да се стврдне. Сечете го на правоаголни форми и служете го на собна температура.

 

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Чоколадни коцки со кокос кои не се печат
Горе