5 август, 2020

Овие топчиња од морков се вкусен и здрав десерт што се прави за “пет минути”.

Потребно ви е:

Еден голем морков, измиен, излупен и изрендан

Шест урми, исецкани

Четвртина чаша (40 грама) сушен ананас, ситно исецкан

Чаша (90 гр.) овесни снегулки, ситно млелени

Супена лажица сецкани бадеми

Пола лажичка мелен цимет

Четвртина лажчка мелен мускатен орев

Пола чаша (40 грама) кокос (ако не сакате кокос, може и какао прав)

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека не добиете еднаква, добро соединета смеса.

Потоа правете топчиња “за едно залче”, валкајте ги во кокос или кака прав и оставете ги еден саат да се стегнат во фрижидер. Во добро затворен сад , можете да ги чувате топчињата во фрижидер до една недела.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Колачиња “за пет минути”
Горе