Крцкави пилешки крилца во маринада од кечап и сенф

18 јули, 2018
11

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

* 6 пилешки крилца

* 200г кечап

* 5-6 лажици сенф

* малку масло

* босилек

* оригано

* сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Направете ја маринадата од кечап, сенф, масло и зачини. Натопете ги крилцата во маринадата и оставете ги да отстојат неколку часа во фрижидер.

Наредете ги крилцата на тава премачкана со масло и печете ги на 150 до 200oC околу  15 минути. Потоа, свртете ги крилцата на другата страна и печете уште 20 минути.

Сервирајте ги топли!