20 септември, 2019

Радио

Лесна супа од црвени пиперки е нашата препорака за денес.

Состојки

  • 3 пиперки
  • 1 кромид
  • 1,5 л говеска супа (или вода + коцка за супа)
  • 100 мл сок од домат
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици остро брашно
  • 2 лажици кисела павлака
  • прстофат мелено чили
  • Бибер, сол

Подготовка

На малку масло пропржете го исецканиот кромид и пиперките исечени на мали парчиња. Динстајте со редовно мешање 15 минути додека пиперката малку не омекне.Тогаш додадете брашно, промешајте па залејте со супата. Додадете го лукот, доматот и другите зачини. Варете со повремено мешање уште 15 минути. Супата изблендирајте ја со стапчест блендер, додадете кисела павлака, по потреба поправете го вкусот ако треба (пробајте пред сервирањето) и оставете ја да се излади.

Послужете ја супата со пржени коцки леб ароматизирани со лук и зачинет со билки.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Крем супа од црвени пиперки
Горе