Лето на вашата чинија: индијска салата

26 јули, 2018
ссс

Ви ја претставиме лесената летна салата која ќе ве освежи во жешките денови.

Супер корисната вегетаријанска салата е многу лесно подготвена и доволно ви е само десетина минути за подготовка. Полна е со витамини и антиоксиданти и може да ја надополни вашата здрава неделна исхрана.

Состојки:
2 тиквички, 3 моркови, малку аспарагус
мало парче кромид
листови нане

За сос

1 лажица бело вино
1 лажица сенф
1 лажица мајонез
2 лажица маслиново масло

Начин на подготовка

Ставете ги морковите во голем сад. Теко исецкајте ги тиквичките, аспарагусот и кромидот. Промешајте го зеленчукот заедно со листовите нане.

Промешајте го виното, сенфот и мајонезот додека не добиете мазна смеса, а потоа постепено додадете масло, сол и бибер по вкус. Прелијте ја салатата и добро промешајте.

Остатокот салата може да се складира во фрижидер до 24 часа.