11 август, 2020

Пилешко месо маринирано во зачини, па свиткано заедно со пиперките, е супер едноставно и навистина вкусно јадење.

Состојки

 • Маринада
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/2 сок од лимон
 • 1 резне лук
 • 1 лажичка чили
 • 1/2 лажичка ким
 • 1/2 лажичка оригано
 • 1/2 лажичка сол
 • 2  лажички коријандер
 • 2 пилешки гради
 • 1-2 жолти пиперки
 • 1-2 зелени пиперки

ПОДГОТОВКА

Најпрво подгответе ја маринадата, така што во сад за мешање ќе ставите масло и лимонов сок, па додадете сецкан лук, чили, ким, оригано, сол и сецкан коријандер. Измешајте ги добро сите состојки и префрлете ги во кеса за готвење. Измијте го месото, исечете го на половина, и нежно изудирајте го со кујнски чекан, а потоа додадете го во кесата заедно со маринадата. Затворете ја кесата и оставете го месото да се маринира 2часа или во текот на ноќта.

Стевете го маринираното месо на рамна површина, и сочувајте ја маринадата, пиперките исечете ги на парчиња и на секое парче месо, ставете по 6 парченца пиперки. Секое парче месо роловајте го со пиперки, зацврстете го со чепкалки и ставете го во сад за печење. Месото премачкајте го уште еднаш со остатокот од маринадата.

Ролованото пилешко ставете го во загреана рерна и печете го на 190 степени 25-30 мин. Печеното пилешко префрлете го во чинија за сервирање и како прилог додадете варен ориз и сезонска салата.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // МАРИНИРАНО ПИЛЕШКО МЕСО СО ПИПЕРКИ
Горе