Оризови топчиња со пармезан и моцарела

6 јули, 2018
16

Ви претставуваме уште еден лесен, вкусен и универзален рецепт за мезе.

recept

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 

– 2 чаши варен бел ориз – ладен,( најсоодветно е ориз за суши);

– 1/2 чаша рендан пармезан;

– 3 јајца;

– 8 мали коцки моцарела;

– 1 чаша трошки од леб;

– Масло за пржење;

Чекор по чекор како да направите оризови топчиња со пермезан и моцарела:

Во сад ставете ориз, рендан пермезан и едно јајце. Добро промешајте со раце за да се искомбинира добро смесата. Ако смесата не стане хомогена, може да се распадне при пржењето.

kujna1

Поделете ја смесата на осум еднакви делови. Во средината на секое ставете по едно парче моцарела.

kujna2

Оформете осум идентични топки

kujna3

Измешајте ги останатите две јајца. Потопете ја секоја топка прво во јајцата, а потоа тркалајте ги во трошките. Пржете на жешко масло до добивањето на златеникава кора. Маслото треба речиси да ги покрива оризовите топки. Користете лажица за пржење со дупчиња. Готовите топки оставете ги врз кујнска хартија, која ќе го впие вишокот на масти.

kujna4

Послужете ги топките топли со сос по избор.

kujna5

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum