25 април, 2019

Радио

Состојки:

1 кг брашно

1 чаша сува квасец

малку сол

3 јајца

3 супени лажици масло

3 лажички шеќер

600 мл ладна вода

Подготовка:

Сите состојки треба добро да се измешаат за да се произведе средно меко тесто.

Оставете го да стаса 1 час.

Се пржат во топло масло од двете страни и, ако сакате, се ставаат на салфетка да се исцадат. Послужете ги како солени со сирење, кисела павлака, ајвар, што и да посакате, или како благи со шеќер, џем, крем …

Можностите се навистина неограничени!

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Ова тесто го сакаат баш сите: Универзалните селски мекици можат да бидат благи и солени!
Горе