20 септември, 2019

Радио

Состојки

 • Основа:
 • искршени дигестивни бисквити (2 мали лажички по чаша)
 • Крем:
 • 250 г маскарпоне сирење
 • 1 ванилин шеќер
 • малку екстракт од ванила
 • малку рум
 • 1/2 исецкана банана
 • 1 излупен и исчистен портокал
 • 1/4 пакетче мелен плазма бисквит (околу 40 гр)
 • овошје по желба (на пример, 125 гр малина + 125 гр боровница)

Подготовка

Маскарпоне, ванилин шеќер, екстракт од ванила, рум, банана, филети од портокал, плазма бисквит. Сите состојки заедно измешајте ги и ставете ги во чаша по ред: дигестивни бисквити-крем-овошје, повторно крем, посипете малку од горе дигестивни бисквити, ставете овошје и уште малку бисквити. Изладете.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Овошен десерт во чаша
Горе