Печени компири со лимон и мајчина душица

12 јули, 2018
7

Состојки

2 лажици мајчина душица ситно сецкана

50 мл. маслиново масло

1 кг. компири

1 лимон

Упатство

Излупете ги компирите и исецкајте ги на големи коцки. Загрејте ја рерната на 200 степени. Ставете ги компирите во тенџере со посолена вода, оставете да зовријат и гответе ги 10тина минути. Ставете масло во тава за печење и загрејте го маслото. Изцедете ги компирите и додадете ги во тавата. Печете ги 30тина минути, со едно до две промешувања. Извадете ја тавата, додадете го сокот од лимон и мајчината душица, промешајте и печете уште 15тина минути.