28 мај, 2020

Не само што е здраво да се пие смути од боровници, туку има и многу интересна боја поради која помладите членови на семејството ќе сакаат да го консумираат со задоволство.

Боровинки се сини, поточно темно виолетови поради антоцијанот, пигментот кој исто така е добар антиоксиданс и служи за борба против воспалителните процеси во телото.

Состојки:

250 ml млеко (најдобро е да се определите за растително млеко како што е бадемовото или оризовото)

1/2 чаша банани

1/2 чаша боровинки

Доколку сакате можете да ставите засладувач

Цимет или мед за подобрување на вкусот

Лажица ленено семе

1/4 чаши овесни снегулки

Подготовка:

Ставете ги сите состојки во миксерот и миксирајте ги додека не добиете изедначена смеса.

Пијалокот содржи: 190 калории, 1 г маст, 38 г јаглехидрати, 4 г влакна, 27 г шеќер, 10 г протеини

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Појадок кој ќе ви ја даде потребната енергија: Смути од боровница и банана
Горе