20 септември, 2019

Радио

Овој рецепт ќе го обожавате и секогаш ќе ви успее, дури и ако сте почетник во кујната.

Состав:

– 2 помали, тенки и кратки зелени пиперки

– 200 гр шампињони

– 100 гр чаден кашкавал

– 100 гр сварен ориз

– пакување со тенок насечена панцета

– сол, бибер и оригано

Подготовка:

Пиперките измијте ги па исчистете ги од семки и исечете ги на половина.Печурките ситно исецкајте ги и пропржете ги на маслиново масло, да пуштат малку сок.

Во сад промешајте го ситно исецканиот чаден кашкавал, варен ориз и зачини. Додадете ги пропржените печурки и добро измешајте.

Секое “кајче” од пиперка наполнете го со фил, а потоа замотајте го со две до три парчиња панцета, која можете да ја зацврстите на краевите со чепкалки. Печете во рерна на 180 степени околу 15 до 20 минути.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Полнети кајчиња
Горе