21 март, 2019

Радио

 • 200 г ориз
 • 1 тиквичка
 • 1 мала главица кромид
 • 4 дл. вода
 • Сол
 • Вегета
 • Маслиново масло
 • Малку путер

Приготвување:

 1. Да се насецка ситно кромидот
 2. На маслинов зејтин да се пропржи кромидот и да се додадат тиквиците
 3. Да се динста и да се полева со вода додека не омекнат тиквиците
 4.  Да се додаде оризот, да се зачини по вкус, постепено да се додава вода додека не се свари оризот.
 5. Во свареното рижото, да се додаде малку масло.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Рижото со крем од тиквички
Горе