18 февруари, 2019

Радио

Во шеќерот истурете го сокот од портокал и лимон. Кога смесата ќе почне да врие додадете ги исчистените, изрендани и исцедени јаболки. Варете додека смесата не се згусне. Тогаш додадете ја изренданата кора од лимон, па потоа и мелените бадеми. Варете уште некое време, додека смесата не се соедини и не стане потполно густа.

Изладената смеса нанесете ја на една кора од обланда, а врз неа ставете уште една кора. Врз корите ставете тврд предмет. Оставете нека се залепат корите за филот, а потоа исечете ги штанглите.

Потребни состојки:

1 кг кисели јаболки

4 портокали

1 лимон

500 гр шеќер

250 гр обарени, излупени и мелени бадеми

2 обланди

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Штангли од јаболко
Горе