Сподели на: Непечени крем коцки

6 јули, 2018
15

Искористете ја магичната комбинација на бисквити и крем и за помалку од 20 минути ќе имате вкусни коцки кои ќе ви станат секојдневен ритуал.

Потребни состојки:

 • 600g бисквити
 • 1l млеко
 • 6 големи лажици шеќер
 • 2 пудинзи од ванила
 • 2 лажици брашно
 • 3 лажици густин
 • 1 маргарин
 • Ванилин шеќер
 • 5 лажици Несквик
 • 100g црно чоколадо
 • 5-6 чоко банани
 • 2 портокали
 • ½ l слатка павлака
 • 1 кремфикс

Подготовка:

Прво направете го кремот. Во млекото сварете ги шеќерот, густинот, брашното, пудингот и ванилиниот шеќер. Оставете да се олади, па поделете го на 3 дела.

Во еден дел додајте Несквик, во вториот сечкани крем банани, а во третиот додајте го чоколадото.

Во сокот од портокалите натопете ги бисквитите, па наредете ги во редови 5 х 4.

Над првиот слој бисквити ставете го кремот од Несквик, потоа повторно ред бисквити. Втор на ред е кремот од чоко банани, па кремот со стопено чоколадо.

На крај изматете ја хоплата со кремфикс и премачкајте со добиениот шлаг.

Колачот служете го по неколку часа ладење.