11 декември, 2018

Радио

Појадокот е многу повкусен, ако не треба да милсите на него сонливи наутро. Затоа, еве брз, лесен и здрав појадок кој можете да го спремите од вечерта.

Количина: 1 чинија

Состојки:

  • 125 грама (1/2 чаша) вода
  • 35 грама (1/3 чаша) овесни снегулки
  • 1 мал морков, излупен и исецкан
  • ½ лажица цимет во прав
  • 1 лажица сончогледови семки
  • 70 грама (1/4 чаша) јогурт
  • ½ мало јаболко, сецкано
  • Јаворов сируп (по желба)

Подготовка:

Измешајте ги снегулките, мотковот, циметот, семето и водата. Покријте го садот и оставете го во ладилник да стои во текот на ноќта. Пред да поченете да го јадете, дотурете го јогуртот и ако сакате прелијте го со јаворов сируп.

 

 

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Здрав и лесен појадок
Горе