„Човекот дрво“ излекуван по 16 операции (ВИДЕО)

21 мај, 2018
8

Абу Бајандар од Бангладеш, кој се најде на насловните страници на светските медиуми поради исклучително ретко генетско пореметување, опериран е 16 пати.

Лекарите, конечно, сметаат дека го излечиле.

Бајандар е наречен „човек-дрво“ поради големите израстоци на неговата кожа, предизвикани од наследно генетско пореметување Epidermodysplasia verruciformis.

Лекарите во медицинскиот центар во Дака почнале со третман и операции пред година дена, а досега отстраниле пет килограми израстоци од неговата кожа.

Доколку не почнат повторно да избиваат, Бајандар ќе биде првиот забележан случај кој се излекувал од ова заболување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris