25 мај, 2020

106-годишниот Џек Рејнолдс, пра-пра-дедо од Англија, неодамна го скрши рекордот на Гинис за најстариот човек кој се возел zip линија.

Рејнолдс го собори рекордот минатата недела кога го славеше својот 106 роденден.

Рејнолдс има навика да прави интересни работи за неговите родендени и заврши во Гинисовата книга на рекорди во процесот.

Рејнолдс е исто така заведен како најстариот човек кој добил тетоважа, што се случил на неговиот 104-ти роденден, и најстариот човек кој возел ролерки на својот 105-ти. Рејнолдс го искористи публицитетот околу настанот да собере пари за различни добротворни организации.

Неговата ќерка Џејн изјави за Метро: “Тој само реши да ја искористи својата старост за да заработи пари за добротворни цели, тоа е неговиот главен мотив, но во меѓувреме, многу се забавува со тоа. Стана на некој начин традиција на мојот роденден да ја користам мојата возраст за да се соберат пари за вредни добротворни цели “.

Видеата подолу го покажуваат патувањето на линијата од два различни агли:

Остави коментар

Почетна // Top Story // 106-годишниот пра-пра-дедо го скрши светскиот рекорд на Zip-линијата
Горе