Тинејџерката јадеше четири кеси неделно од ГРИЦКИТЕ што сите ги сакаме, а потоа заврши на ОПЕРАЦИОНАТА маса!

31 јули, 2018
ц1

Мајката од Мемфис ги предупредила родителите за опасноста од популарните грицки, откако на нејзината ќерка и ја отстраниле жолчката. Рене Крејгхед верува дека нејзината 17-годишна ќерка се здобила со здравствени проблеми поради лутите чипови.

“Кога мојата ќерка мораше да оди на операција, знаев дека морам да ги предупредам сите луѓе”, рече Рене.

Таа својата ќерка – која исто се вика Рене – ја однела во болница поради проблеми со стомакот, а нејзините лекари тврделе дека се предизвикани од конзумирање лути чипсови.

Таа обожава лути чипсови. Секој пат кога одам во продавница, ми кажува да и го купам. Сакам да биде среќна, па и купувам. Јадела и големи пакувања и ги носела на училиште со неа “, рече нејзината мајка.

Таа беше шокирана што на нејзината ќерка и ја отстранија жолчката.

“Бев изненадена што толку се разболе”, рече таа.

Како што се испостави, тинејџерката јадела околу четири кесички со лут чипс неделно. Д-р Кери Кевендер, гастроентеролог, вели дека постојат многу фактори кои влијаат на отстранување на жолчката, но чипсовите сигурно придонеле за проблемот.

“Гледаме случаи на гастритис и проблеми со чир поврзани со јадењето чипс, на тони”, рече тој, додавајќи дека бројот на деца во тие случаи е “неверојатен”.

“Ние посетуваме околу 100 такви деца месечно”, рече лекарот.

Според Kdvr.com, лутиот чипс во САД чини околу еден долар по кесичка со  стандардна големина, така што ниската цена ја прави оваа закуска уште попопуларна. Д-р Кевендер им порача на родителите да се грижат за исхраната на нивните деца и да им даваат редовно овошје и зеленчук. Тој посочи дека лутите чипови се безбедни за јадење, но во умерени количини, покрај добро балансираната исхрана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi