Таа пати од ретка болест и ја нарекуваат девоче-змија

8 мај, 2018
7

Ведика и нејзиното семејство неодамна слушнале дека постои третман со кој Салина Јадов, исто така од Индија, е излечен од ихтиоза. Родителите подоцна одлучија јавно да дискутираат за нејзината болест со цел да соберат пари за истата терапија

Девојчете, Ведика Гупта (13) од Индија, поради ретко генетско нарушување, е принудена да живее потполно повлечена, бидејќи поради болест на кожата крвари кога ќе се изложи на сончева светлина. Затоа ја нарекуваат “девојка-змија”.

Ведика страда од ицитоза и затоа поголемиот дел од времето го троши во својата соба, пишува Daily Mail.

– Сè што можам да направам е да ги гледам моите врсници како уживаат во нивните животи. Често се прашувам зошто Бог ме казнува толку многу. Што сум згрешила за вака да патам?

Таа посети неколку лекари, но никој од нив не успеа да најде лек за нејзината состојба и да го ослободи нејзиното страдање. Засега, единствен спас за неа е лосионите за тело кои го спречуваат сушењето на нејзината кожа.

Сепак, Ведика и нејзиното семејство неодамна слушнале дека постои третман со кој Салина Јадов, исто така од Индија, е излечена од ицитоза. Родителите подоцна одлучија јавно да зборуваат за нејзината болест со цел да соберат пари за истата терапија.

Според Ведика, секој пат кога излегува на сонце, таа добива изгореници, по што нејзината кожа се лупи и понекогаш крвари. Поради оваа причина, времето најчесто го троши на учење, сликање или гледање телевизија. Сама.

Постарата сестра на Ведика, Суниди (20), исто така, страда од ова пореметување. И таа станала повлечена, бидејќи се плаши од она што луѓето би можеле да и ја кажат кога ќе ја видат.

Нивната мајка, Мадура, (45) укажува дека по конвенционалната медицина, која не го направила ефектот на третманот, тие ги испробале своите ќерки за лекување на хомеопатијата, но тоа само ја влошило нивната состојба.

Родителите на Ведика се надеваат дека ќе соберат пари за лекот, кој ја излечи Салина.

https://www.youtube.com/watch?v=jwj0s5_uV7I

 

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris