Мадона ќе го прослави својот роденден со прибирање финансиски средства за Малави

31 јули, 2018
m

Мадона објави дека планира да го прослави својот 60-ти роденден со онлајн прибирање средства за сирачињатаи децата во Малави.Поп-музичката дива, која посвои четири деца од африканската земја, ќе полни 60 години на 16-ти август.”За мојот роденден, не можам да помислам на подобар подарок отколку поврзување на моето глобално семејство со оваа прекрасна земја и деца на кои најмногу ни треба нашата помош”, се вели во соопштението на американската пејачка.Едномесечното собирање на финансии преку Фејсбук беше објавено во понеделникот.Пејачката рече дека секој подигнат долар ќе оди директно на оброци, училишта, униформи и здравствена заштита. “Сакам да се собереме заедно со моите пријатели, обожаватели и поддржувачи да го променам животот на децата од Малави и да им кажам дека се негувани, заштитени и сакани”, додаде таа.