Започна!

30 август, 2018
v3

Вчера започна 75. Филмски фестивал во Венеција!

Со проекцијата на филмот “First Man” (Првиот човек) на американскиот режисер Дамијен Чазел, кој доби Оскар за филмот “La La Land”, вчера започна 75. Филмски фестивал во Венеција.

Чазел, кој повторно за главната улога го избра Рајан Гослинг, изјави дека неговиот нов филм за “Месечината и кујната”, навестувајќи дека неговата цел беше да ја покаже личната страна на епското патување кога Нил Армстронг, како член на мисијата Аполо 11, во 1969. година, прв зачекори на Месечината, објави Ројтерс.

“Првиот човек” е еден од 21 филмови од Европа, Јапонија, Австралија и Америка, кои ќе се натпреваруваат за “Златен лав”, а одлука  ќе донесе жирито со кое раководи режисерот Гиљермо дел Торо, венецијанскиот победник за  минатата година и добитник на Оскар за филмот “Обликот на водата “.

На популарното “прикажување” ќе бидат прикажани филмови на Алфонсо Куарон, браќата Коен, Пол Гринграс, Јоргос Лантимоса, Ласло Немеш, Лука Гвадањини и други, а единствената директорка во главната натпреварувачка програма е Австралијанката Џенифер Кент со драмата “The Nightingale”.

Во Венеција, надвор од конкуренција ќе биде прикажан документарниот филм на Емир Кустурица “Ел Пепе, еден возвишен живот” (El Pepe: Una vida suprema) за поранешниот Уругвајски претседател Хозе Мухики.

Краткиот игран филм “Страно тело” на младиот режисер Душан Зориќ ќе биде премиерно прикажан во натпреварувачката програма “Хоризонти” ,а во програмата “Недела на критиката” беше вклучена црногорско- српско-катарската копродукција,”Ти имаш ноќ” на црногорскиот режисер Иван Салатиќ.

Фестивалот во Венеција трае до 8-ми септември.