Еве кои продукти никако не треба да ги јадете за појадок

26 септември, 2018
зз

Погрешниот појадок може сериозно да му наштети на телото, а некои производи треба строго да се избегнуваат на празен стомак. Еве што никако не смеете да јадете за појадок.

Домат

Доматот е полн со витамини и антиоксиданси. Меѓутоа, ако само него сакате да го јадете за појадок, во комбинација со желудочната киселина може да предизвика силни болки во желудникот.

Цитрусни плодови

Лимонот, портокалот, грејпфрутот, мандарините се полни со витамин Ц. Меѓутоа, киселината што ја содржат може да ја нападне слузокожата и да предизвика болки во устата и грлото.

Тесто со квасец

Квасецот, особено ако се консумира во текот на утрото, може да го изиритира желудникот и предизвика силно дуење и нарушување на метаболизмот. Затоа, избегнувајте ги печивата и лиснатите теста наутро.

Краставица

Избегнувајте го сировиот зеленчук како прв оброк. Гастритисот и подуеноста се силни по конзумирање на краставица на празен желудник.

Јогурт

Јогуртот е многу добар за цревната флора. Но, ако го консзмираме на празен желудник, овие добри бактерии ќе ги “изеде” желудочната киселина.