24 февруари, 2020

Радио

Ова се додатоци на диетата за слабеење но и добро здравје!

Најароматичниот зачин на планетата – циметот, својата употреба ја најде во сите светски кујни како составен дел на слатките, но исто така тој се користи во традиционалната медицина кај лица кои имаат проблеми со прекумерна тежина.

Со земање само половина кафена лажичка цимет на ден, дијабетичарите можат значително да го намалат нивото на шеќер во крвта. Експериментално е докажано дека циметот ги намалува мастите и лошиот холестерол, има фунгицидно дејство, ги уништува габите и го спречува нивниот раст.

Утрински чај

Утринскиот чај ќе биде уште повкусен ако додадете цимет, што што тој ќе стане природен пијалок за слабеење. Уште подобро ако во чајот додадете и мед.

Попладневна ужина

Во попладневните часови на циметот и медот додадете им и ѓумбир. Цимет и ѓумбир се уште една добра комбинација за губење на тежината. Во две кафени лажички мед измешајте половина лажиче цимет и половина лажиче ѓумбир. Ова може да го намачкате на тост за време на ужина.

Вечерен пијалок

Во вечерните часови, се препорачува да се зовријат 200мл вода со еднави делови на мед и цимет, по половина лажиче. Пијте половина час пред спиење.

Остави коментар

Почетна // живот // Исхрана // 3 Руски рецепти за брзо слабеење!
Горе