Супердиета која подмладува и отстранува 5кг за брзо време!

31 мај, 2018
5

Колку побргу ги изберете здравите продукти, толку поголема ќе биде вашата

благосостојба. За кожата да биде подолг период здрава и затегната, препорачливо е да избегнувате шеќер, алкохол и заситени масти како оние од црвеното месо и

полномасните млечни производи.

 

– Храната ја делиме во три категории, во зависност од воспалителните процеси

кои тие ги предизвикуваат на клеточно ниво. Па така постојат проинфламаторни,

неутрални и противинфламаторни.  Заситените и трансмасни киселини, шеќерот

и скробот го поттикнуваат воспалението и го забрзуваат стареењето, додека на

пример рибата, овошјето, и зеленчукот делуваат противвоспалително па затоа

подмалдуваат – објаснува дерматологот од Америка.

Нискокалоричните и здрави оброци на овој тип на диета помагаат телото да

постигне и да го сочува здравјето, виталноста, младоста и пропорционалниот

изглед.

Еве еден пример на исхрана според која треба да се придржувате четири недели.

 

ПРВ ДЕН

 

Доручек: 2-3 лажици мусли , 1/2 чаша немасно млеко, 1/2 лажичка какао, 3 лажици

бобинкасто овошје, 1/2 јаболко и 2 лажици мелени ореви.

Ужина: 5 интегрални крекери

Ручек: супа од морков со ѓумбир, порција интегрален ориз ос зеленчук

Ужина: чашка чоколаден пудинг (без шеќер), 20 грама печени кикирики.

Вечера: ослич,маслиново масло,1/4 зелка, кришка интегрален леб

 

ВТОР ДЕН

 

Доручек: 3 лажички мусли, 1/2 чаша немасно млеко,лажица мед, 1,5 лажички

несецкани бадеми, лажица брусници

Ужина: свежо сирење со патлиџан

Ручек: 200грама пилешк прсти без кожа, чашка интегралено ориз, патлиџан,1/4

црвена пиперка, 1/4 зелена пиперка.

Ужина: јаболко, 3 ореви, 2 лажици немасен јогурт

Вечера:чашка сварени макарони, сос од патлиџан, 5 маслинки

 

ТРЕТ ДЕН

Доручек: интегрална тортиља, парче козјо или кравјо сирење, патлиџан ,две

варени јајца

УЖИНА: кришка интегрален леб, патлиџан, 1/4црвена пиперка,1/4 зелена пиперка

РУЧЕК: вегетеријански хамбургер со моцарела и патлиџан,шест бадеми

УЖИНА: банана

ВЧЕРА:свинско филе со зачини и  aceto balsamico,нељупен печен компир

 

ЧЕТВРТ ДЕН

Доручек: кришка интегрален леб, две кришки нискомаслена сланина, кришка

нискомаслено сирење, пола парче диња

Ужина: кришка интегрален леб, две лажици намаз од лук, патлиџан

Ручек: пола конзерва туна, интегрална тортиља, чашка боровница

Ужина 6 бадеми, чоколадо за готвење – еден ред

ВЕЧЕРА: салата од пилешки гради, морков, црвен купус,жолта пиперка

 

ПЕТИ ДЕН

 

Доручек: 2-3 лажици мусли , 1/2 чаша немасно млеко, 1/2 лажичка какао, 3 лажици

бобинкасто овошје, 1/2 јаболко и 2 лажици мелени ореви.

Ужина: 5 интегрални крекери

Ручек: супа од морков со ѓумбир, порција интегрален ориз ос зеленчук

Ужина: чашка чоколаден пудинг (без шеќер), 20 грама печени кикирики.

Вечера: ослич,маслиново масло,1/4 зелка, кришка интегрален леб

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris