Совршена маска за брза хидратација на лицето

20 декември, 2018
maska

Сите овие состојки ги имаме дома!

Познато е дека медот ја подобрува апсорбцијата на одредени супстанции во организмот (лекови, минерали и сл.), а поради антиоксидантите дејствува се користи како средство за детоксикација за различни делови на целиот организам.

Поради својата одлична хидратирачка моќ, е многу честа состојка во кремите, лосионите за чистење, балзамите или шампоните за коса. Покрај тоа, медот делува смирувачки и не предизвикува иритација, па затоа е идеален за нега на чувствителната и нежна кожа.

Доколку имате сува кожа (а сите ние ја имаме поради сувиот воздух и промените на температурата) дозволете си ја богатата маска од мед. Измешајте неколку капки маслиново масло со половина банана исецкана на кругчиња и лажичка мед. Промешајте добро и оставете ја на лицето да делува до половина час. Ќе почувствувате како вашата кожа се хидратира и релаксира.