ЗА СОДА БИКАРБОНА СЛУШНАЛЕ СИТЕ, но дали знаете дека и овие три ОВОШЈА ги избелуваат ЗАБИТЕ?

27 септември, 2018
зз

Иако на пазарот може да се најдат многу различни производи и третмани за белеење на забите, следат три начини со кои тоа можете да го направите сами.

Без разлика дали сте пушач, често пиете кафе, чај, црно вино или едноставно сакате вашата насмевка да биде побела, забите можете да ги избелите и дома.

Иако на пазарот можете да најдете многу различни производи и третмани за белење на забите, следните три начини можете да ги направите сами.

Сода бикарабона

Оваа метода на избелување е позната одамна. Промешајте една лажица сода бикарбона, малку сол и неколку капки јаболков оцет. Со мешавината нежно измасирајте ги забите, а потоа измијте ги со паста. Постапката немојте да ја повторувате повеќе од еднаш неделно.

Јагоди

Чак и Опра Винфри советуваат да го испробате трикот со јагоди. Со половина јагода или со изгмечена јагода истријте ги забите. Благодарение на ензимите кои ги содржат јагодите ги избелуваат забите и ги отстрануваат наслагите. Со оглед на тоа дека содржат шеќер, по избелувањето со јагода, мора задолжително да се измијат забите со паста.

Банана (портокал)

Кората од банана може да ги избели забите. Внатрешноста на кората потпрете ја на забите и внимателно тријте. Бананата содржи минерали како магнезиум, калиум и манган, кои се апсорбираат во забите и ги прават бели. Ист ефект ќе постигнете со кора од портокал. Овој процес може да се повторува до два пати дневно по две минути. Но, сепак немојте да претерате.