Домашна витаминска бомба за зајакнување на имунитетот

18 јули, 2018
10

Во овие тешки времиња, малкумина можат да се пофалат со добар имунитет. За таа цел денеска ви предлагаме една прекрасна, многу едноставна и достапна рецепта за витаминска смеса за зајакнување на имунитетот.

Се што ви е потребно е:

500гр суви кајсии

500гр ф’стаци

500гр ореви

500гр лимони

300гр мед

Сувите кајсии и ф’стаците измијте ги добро, ако се многу суви – накиснете ги во вода, додека омекнат.

Измијте ги лимоните и исечете ги на кришки, без да ја отстранувате кората. Од кришките лимон извадете ги семките.

Потоа сите состојки измелете ги. Лимоните – со кората!

Додадете го медот.

Откако ќе добиете глатка смеса, ставете ја во стерилна стаклена тегла и ставете ја во фрижидер. Замајте од витаминската смеса пред секое јадење и еден супена лажица 20 минути пред јадење.