Древен јапонски метод на лекување: Секој прст означува еден орган

30 април, 2018
14

Секој прст означува еден орган, а со притисок на одредена точка можете да воспоставите рамнотежа.

За оние кои не слушнале за џин шин џицу, древна јапонска вештина и филозофија, време е да ги запознаеме. Станува збор за дел од алтернативната медицина, која се заснова на прстите на дланките, а чија што задача е преку важни точки на прстите да се избалансира енергијата на телото која е важна за физичкото и емоционалното здравје на организмот.

Како се применува:

– Во текот на вежбите обидете се да се опуштите и да се сконцентрирате на тешкотиите што ги имате. Дишете бавно и длабоко.

– Со другата рака фатете одреден прст, и стиснете го со целата дланка.

Задржете ја оваа положба околу две минути. Ќе почувствувате пулсирање на прстите.

– Во текот на вежбите дишете изедначено и полека.

– За вежба на целото тело вежбајте со секој прст поединечно, а не секој задржете се околу три минути.

Како влијае:

– Ги намалува болките и стресот, го опушта телото, го регулира сонот, ја зајакнува циркулацијата, го зголемува имунитетот, ја подобрува кожата и го прочистува телото.

ПАЛЕЦ

Органи: Стомачни органи

Емоции: Депресија и напнатост

Физички симптоми: Болен стомак, проблеми со кожата, главоболка, нервоза.

ПОКАЗАЛЕЦ

Органи: Бубрези и мочен меур

Емоции: Фрустрации, страв, ментално оптоварување

Физички симптоми? Болку во зглобовите и мускулите, забоболка.

СРЕДЕН ПРСТ

Органо: Црн дроб и желудник

Емоции: Неодлучност, бес, иритираност

Физички симптоми: Проблеми со циркулацијата, менструални тешкотии, проблеми со очите и видот, малаксаност, мигрена.

ДОМАЛИОТ ПРСТ

Органи: Плуќа и дебело црево

Емоции: Негативност, тага, страв од одбивање

Физички симптоми: Зуење на ушите, проблеми со дишењето, промени на кожата.

МАЛ ПРСТ

Органи: Срцето и тенкото црево

Емоции: Несигурност, нервоза, чувство на помала вредност

Физички симптоми: Проблеми со притисокот, срцеви тешкотии, воспаление на грлото, проблеми со коските и нервниот систем, подуеност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi