11 декември, 2018

Радио

Вкусните топли напитоци може да ги згрејат ладните коски во зима и да ви помогнат да се ослободите од лошите настинки. Ѓубитор е додаток во исхраната кој го зајанува имунитетот и го забрзува заздравувањето од настинки.

Еве само неколку причини зошто да користите ѓумбир:

 • Го зајакнува имунитетот и вашето тело
 • Го забрзува зазравувањето
 • Ја смирува мачнината и нервозата во желудникот
 • Благо делува на нервниот систем
 • Ја поттикнува работата на цревата и ја намалува надуеноста
 • Ја поттикнува циркулацијата
 • Ќе ве згрее подобро од дебела јакна

Предлог напиток – состојки:

 • Парче свеж ѓумбир
 • 1 литар вода
 • Неколку лажички домашен мед
 • 1 лимон

Излупете го и сецкајте го ѓумбирот на тенки кришки. Ставете го во тенџере и прелијте го со вода, варете го 15 до 20 минути на умерена температура. Тргнете го од оган и осравете го да се залади 5 минуити. Извадете го ѓумбирот, а во течноста додајте го медот и лимонот. Пијте по желба.

Остави коментар

Почетна // живот // Ѓумбир – најважниот додаток оваа зима
Горе