Оваа храна го “чисти” телото!

30 јули, 2018
ттт

Ако се чувствувате безволно, уморни сте без посебна причина, можеби е време за детоксикација. Еве која храна може да ви помогне да се чувствувате подобро.Постојат одредени видови на храна кои можат да ви помогнат да се “ресетирате” со чистењето на вашиот дигестивен систем од токсини.

Авокадо

Ова овошје е одличен извор на влакна, флавоноиди и мононезаситени масти. Влакната долго не држат сити, одлични се за дигестија, флавоноидите имаат антивоспалителни својства, а мононезаситените масти се добри масти кои помагаат на телото да се реши од маснотиите на половината, и не прават сити со тоа  што ја намалуваат желбата за слатки.

Цимет

Цимет е одличен извор на влакна, манган и калциум. Содржи, исто така, и, , есенцијални масла кои се добри за превенција на воспалителните процеси, спречување на растот на бактерии и одржување на дигестивниот систем во рамнотежа.

Покрај тоа, циметот (дури и оној без додаден шеќер) ќе ја задоволи вашата потреба за слатки, па нема да имате потреба од шеќер.

Кисела зелка

За време на ферментацијата, која се јавува додека зелката се кисели, се создаваат корисни бактерии, кои ни помагаат да нашиот стомак биде во “топ форма”, а се добри за имунитет. Дали знаевте дека киселата зелка има повеќе лактобацили отколку јогурт, што ги прави совршени пробиотици?

Покрај тоа, богата е со витамини Ц и К, што значи дека е одличен извор на антиоксиданси, кои го стимулираат производството на колаген, а витаминот К е одличен за коските.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi