4 јуни, 2020

За здрав живот важно е како ќе го започнете денот. Многумина наутро пијат топла вода со лимон.

Пиењето топла вода со лимон не ни дозволува да ги искористиме сите хранливи материи што се наоѓаат во лимонот. Затоа го подготвивме овој рецепт.

Потребни состојки:

6 лимони

околу половина литар вода

мед

Подготовка:

Исечетети ги лимоните на половина и ставете ги во сад со вода па варете 3 минути. Оставете го садот 15 минути да се олади, а потоа отстранете го лимонот и пулпата. Савете од водата во чаша за чај и пијте, а остатокот префрлете го во стаклено шише. За да го подобрите вкусот додадете мед.

Придобивките од конзумирањето се:

Го зајакнува имунолошкиот систем

Ве заштитува од настинки

Ја поттикнува енергијата во текот на целиот ден

Го подобрува варењњто и го забрзува метаболизмот

Го балансира pH нивото во организмот

Ја чисти кожата

Помага да ослабнете

Го хидрира лимфниот систем

Остави коментар

Почетна // Life Story // здравје // Сварете го лимонот навечер и испијте ја течноста кога ќе се разбудите – ќе бидете изненадени од ефектот!
Горе