1 јуни, 2020

Омилениот десерт!

Состојки:

  • 4 мали пакувања пишкоти
  • 5 јајца
  • 250гр. шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 200мл. слатка павлака
  • 400гр. кисела павлака
  • 1 лажица кафе
  • 250мл. вода
  • чоколадо во прав или какао

Подготовка:

Соединете ги јајцата и шеќерот и згответе ги на пареа. Изладете ги. Изматете ја слатката павлака и додадете ја во предходниот фил и се заедно уште малку изматете. Додадете ја киселата павлака и се промешајте со лажица.

Сварете го кафето, оладете и исцадете.

Долниот дел од пишкотите потопете ги во кафе и наредете ги во соодветен калап приближно околу 20 x 30 см. Ставете го филот, а потоа повторно ставете ред пишкоти, па ова повторете го три пати. Посипете со чоколаден прав или какао.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Направете неодоливо тирамису, кое веќе неколку години е на првото место на светските десерти!
Горе