5 август, 2020

Овој вкусен сладолед од банана и кикирики, се подготвува многу лесно и е идеално освежување за време на топлите летни денови.

Состојки:

  • 3 зрели банани
  • 2 лажички јаворов сируп
  • 3 лажички путер од кикирики

Подготовка:

Излупете ги бананите, исечете ги на кругчиња и замрзнете ги. Следниот ден, ставете ги бананите во блендер и додадете малку вода. Мешајте ги додека да добиете структура на пире. Додадете ги јаворовиот сируп и путерот од кикирики, повторно се мешајте и вратете сѐ во фрижидерот.

Сладоледот декорирајте го со кикирики и полијте го со јаворов сируп.

Остави коментар

Почетна // Eat & Drink Story // Рецепт на денот: Сладолед од банани и кикирики
Горе