15 септември, 2019

Радио

Состојќи:

  • 1 зрело авокадо
  • Чешне лук
  • Сок од ½ лимон
  • 1 лажичка маслиново масло
  • ½ лажичка сол
  • Прстофат бибер
  • Неколку шери домати
  • Свеж босилек за сервирање

Подготовка:

Авокадото исечете го на половина и извадете му ја средината.

Во миксер измешајте ги авокадото, лукот, солта, биберот и сокот од лимон во компактна смеса. Ако сметате дека е премногу густа, додадете малку вода и повторно измешајте.

Сварете ги тестенините.

Измешајте ги тестенините со песто сосот, а одозгора додатете шери домати и свеж босилек како декорација.

Остави коментар

Почетна // Рецепти // Рецепт на денот: Тестенини со авокадо песто
Горе