11 август, 2020

Светот овие денови остана шокиран откако на социјалните мрежи се прошири веста дека починала кралицата Елизабета II. Анонимен корисник на Twitter со прекар „Gibbo“, имено, објави пораки од групата „WhatsApp“ во која се вели дека 93-годишната кралица починала од срцев удар. Информацијата, наводно, била добиена од чувар на кралското семејство и наводно, требало да биде објавена нејзината смрт.

Како и обично, семејството не одговори на озборувањата, сепак, експертите кои го проучуваат кралското семејство рекоа дека станува збор за лага и дека кралицата е во одлична состојба и се весели на неделата полна со обврски. Но, откако се појави веста за смртта на кралицата, социјалните мрежи „експлодираа“. Многумина веруваа во озборувања и почнаа да ги шират наоколу, додека за други тоа беше материјал за шеги на сметка на кралицата.

Кралицата Елизабета последен пат беше видена во јавноста минатата недела кога официјално го отвори „The Royal Philatelic Society“ во Лондон, а потоа на Instagram објави за терористичкиот напад на мостот во Лондон.

Остави коментар

Почетна // Sun Story // Светот е во шок после вестите за смртта на кралицата Елизабета
Горе