19 ноември, 2019

Радио

Новиот филм за авантурите на вештерката Maleficent не можеше да помине без statement фустани, а еден од нив беше оној на модната куќа Ralph & Russo, за чие создавање, дизајнерскиот тим  потроши дури 700 часа!

„Не се случува често да мора да смислувате фустани кои можат да се комбинираат со рогови и крилја“, се пошегува Тамара Ралф, дизајнерката на брендот Ralph & Russo. Но, дури и во вакви необични околности, Тамара и Мајкл беа во можност да ги израдуваат сите страни – Анџелина Џоли, која ги препорача Ralph & Russo, продукциската куќа задолжена за снимање и главниот костимограф, Елен Мирожник.

Работата на фустанот започна со создавање на база од тул. По постигнување на совршениот изглед, дизајнерите развија црни декор фустани, а потоа буквално ги составија парчињата облека со помош на специјален силикон. Острите искинати контури на фустанот беа додадени за да се создаде ефект на “цртање на кожата” и да се потенцира карактерот на главниот лик Maleficent.

„Ова е многу, многу мрачен фустан, но ја нагласува моќта на хероината“, вели Тамара Ралф. „Анџелина навистина ни помогна додека работевме на овој фустан, така што целокупниот впечаток на крајот изгледаше неверојатно“.

Остави коментар

Почетна // Забава // Како Ralph & Russo го создадоа фустанот на Maleficent?
Горе