15 јули, 2020

Сочните краставици не само што нѐ освежуваат во текот на летото, туку имаат и многу малку калории. Покрај тоа, краставиците се полни со витамин Ц, кој ја одржува кожата здрава и блескава. Краставиците содржат 95% вода, така што тие се идеални за хидрирање на нашето тело.

Овој зелен зеленчук е добар за варење, содржи многу малку калории, и бидејќи е богат со растителни влакна, ќе ве задржи заситени подолго време. Диетата заснована на консумирање краставици ќе ви помогне да го детоксирате вашето тело, да го ослободите вашето тело од штетни токсини и да го забрзате метаболизмот. Друг клучен фактор во овој зеленчук е тоа што ни помага да го оладиме телото.

Богата со витамини Ц и Б, диетата базирана на краставици, исто така ви дава убава и здрава кожа.

Ако се придржувате до оваа диета три дена, може да очекувате да изгубите околу 2 килограми. Еве како изгледа вашата диета:

Појадок: 1 чинија краставици, 1 чаша чај и тост со мармалад.

Ручек: Јајце и тост или пилешки гради со леб, чинија со краставици.

Вечера: Само салата од краставици.

Остави коментар

Почетна // Life Story // Краставицата е одличен сојузник за согорување на калории
Горе