22 февруари, 2020

Радио

Истражувањата покажаа дека повеќето иритации кои се појавуваат на местата каде што се потиме, не се предизвикани од потта, туку од препаратите со кои ги третираме.

Состојки:

  • 3 лажички кокосово масло
  • 1 лажица течно шеа масло
  • 3 лажици пченкарен скроб
  • 3 лажици ару- прав (или пченкарен скроб)
  • 5 капки CO2 екстракти од шумски мов
  • 5 капки етерично масло од лаванда
  • 5 капки етерично масло од мандарина

Измешајте ги пченкарниот скроб и ару правот, постојано мешајќи ги, додадете кокосово масло, течното шеа масло и останатите додатоци. Истурете ја смесата во стаклен или лимен сад и употребете колку што е потребно. Овој дезодоранс може да се нанесе на влажна и сува кожа под пазувите, а најдобро е да се чува во добро затворена амбалажа на собна температура. Има рок на траење до шест месеци.

Остави коментар

Почетна // живот // Направете сами дезедоранс за осетлива кожа
Горе