Bugatti го лансира Chiron Pur Sport за вистинските љубители на возењето

7 мај, 2020
Naslovna 111

Ако мислевте дека моделот Bugatti Chiron не може да биде уште по луд, славната француска марка реши да се премисли…

Тогаш баш сега го претставија новиот 3,6 милиони долари Pur Sport модел кој е прогласен за крајниот возач на Chiron. Со нова аеродинамичка конфигурација, поцврста поставка за суспензија, освежено пренесување и гуми со високи перформанси, овој ѕвер треба да ги освои сите кривини со неверојатно големи брзини.

Аеродинамичните подобрувања на новиот модел Chiron Pur Sport започнуваат од прилично агресивниот преден крај, кој доби широк внес на воздух во предниот браник и огромна табла во форма на потковица на долниот дел. Исто така, има неверојатен преден разделник што го прави ова возило да изгледа пошироко, додека исто така генерира повеќе наклон од кога било досега.

Бугати исто така осмисли нов дизајн на бои специјално за Pur Sport, каде долниот дел од возилото доби изложен карбон. На страните, автомобилот изгледа прилично елегантен, бидејќи елементите на карбон се вклопуваат убаво со нијансите на патот.

Во внатрешноста на возачката кабина, Chiron Pur Sport доби обемни површини украсени со Алкантара. За да се намали тежината на возилото, динамичните дизајни се ласерски врежани на панелите на вратите, што им дава суров метален изглед. Контролите и деталите беа завршени во црн, анодизиран алуминиум или титаниум, додека воланот и централниот син дел добија допир на боја со контрастни споеви.

Во однос на гумите, брендот Bugatti соработуваше со Мишелин за развој на ексклузивни гуми за Bugatti Sport Cup 2 R, со кои се мерат 285/30 E20 на предната страна и 355/25 R21 на задниот дел, додека новиот ултра лесен дизајн на Aero Dock ќе придонесе за екстремна брзина, полесна од кога и да било.

Bugatti Chiron Pur Sport сепак ја добива целата своја моќ од масивниот 8,0-литарски W16 мотор, кој испушта 1.500 коњски сили и 1.600 Nm вртежен момент. Сепак, овој хиперавтомобил ќе забрза од нула до сто километри на час за две секунди пократок од стандардниот модел Chiron, додека ќе ја достигне својата целосна моќност на 350 километри на час.