Денес почина Џеј, а неговата животна приказна носи солзи во очите: „Беше пронајден на улица кога беше мал…“

6 декември, 2020
764497_dzeki_ls

Соседите го опишаа како вечен боем и весел човек

Прославениот фолкер Џеј Рамадановски почина денес на 56-годишна возраст од срцев удар.

Тој израснал во срцето на Белград, каде што завршил основно училиште, ја обожавал наставничката, пеел на настапи, играл натпревари, крадел, а по воспитно-поправниот дом започнал музичка кариера која трае и денес.

Соседството го опиша како вечен боем и весел човек. Некое време, тој работел во блиската продавница за бои.

– Џеј е вистински Доркол, го познавам уште од мал. Тоа старо друштво се собираше во таверна која беше затворена одамна. Сите го познаваа, тој секогаш се појавуваше и свиреше тарабука. Тогаш сè уште беше тинејџер и секогаш беше весел и луѓето го сакаа. Никогаш не беше стипса, сакаше да дава и споделува со луѓето, кога имаше, споделуваше со сите. Овде одеше во основно училиште, некое време беше во поправен дом, а кога излезе се вработи во продавница за бои. Работеше седум дена и поднесе оставка, а потоа ни рече:

„Одам чист, а излегувам црвен од бојата“, открива соседот на Џеј, Душан.

Директорот на училиштето го откри следново за него:

– Џеј одеше во нашето училиште, негов учител беше Даница Пекиќ. Го пронашла како плаче на улица и го донесе на училиште. Рече дека таа за него била како мајка и да не беше таа, тој никогаш немаше да тргне по вистинскиот пат. Му купила книги, облека и се грижела за него. Беше на училишна прослава, па низ солзи зборуваше за Даница, многу ја сакаше – изјави Драгомир Ивановиќ.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris