Ја загуби битката со коронавирусот- Почина легендарниот гитарист на „Рибља чорба“ Миша Алексиќ

29 ноември, 2020
61993232

Мирослав Миша Алексиќ се лекувал од коронавирус на КБЦ во Белград и неговата состојба се влошила, па завршил на апарати за дишење.

Гитаристот на групата „Рибља Чорба“ Мирослав Миша Алексиќ почина на 68-годишна возраст.

Алексиќ се лекуваше од коронавирус во клиничката болница „Бежанијска коса“ во Белград, а неговата здравствена состојба се влоши, па заврши на респиратор.

Неговата ќерка Мина Алексиќ неодамна зборуваше за состојбата на музичарот во емотивен пост на Facebook.

“Мојот Миша се здоби со Ковид и е на апарати за дишење веќе 3ти ден. Секој час е негова борба за живот како мојата и на мама за него. Миша би сакал сите наши драги луѓе да знаат кој е лав и борец. Би сакал сите луѓе што го сакаат и го почитуваат како мајстор на рок овие денови да се со нас, со него и веруваат дека ќе го победиме Ковид. Сите мислевме дека е шега и до пред две недели седев со семејството на ручек и се смеевме како не сакаме да носиме маски и да зборуваме за тоа каде ќе се забавуваме или ручаме.Сега сум оставена со двајцата родители во болницата. ќе бидеме на сцена со гитара што побрзо “, напиша Мина Алексиќ покрај заедничката фотографија со нејзиниот татко.

Миша ја започна својата кариера во 1970 година во групата „Рохали“ како гитарист и пејач. Истата година тие го освоија второто место на натпреварот „Вечер со радио“ организиран од уредникот на емисијата „Радио Белград“.

Следната година музичарот отиде во Америка и заврши средно училиште во Пикесвил, Мериленд. Кога се врати во поранешна Југославија под влијание на бендовите Дип Парпл и Лед Цепелин, го формираше „СОС“ бендот со Драган Штуловиќ, Драган Тасиќ и Стеван Стевановиќ.

Составот на групата се смени неколку пати, а потоа Рајко Којиќ и Вико Милатовиќ станаа дел од него. Алексиќ со нив го основа бендот „Рибља Чорба“ во 1978 година, а им се придружува и Борислав Бора Ѓорѓевиќ.

Миша беше басист во групата, а тој исто така пишуваше текстови и продуцираше албуми. „Рибља Чорба“ е една од најпопуларните рок-групи во поранешна Југославија. Алексиќ пишуваше песни и продуцираше албуми и за други музичари и бендови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi