Љубовната приказна на Милена и Гага на која цела Југославија ѝ се воодушевуваше : Тие се сакаа од првиот до последниот поглед

14 октомври, 2020
nikolic-dravic

Тие беа пример за многумина

На денешен ден пред две години почина дивата на српскиот театар, Милена Дравиќ. Живееше без својот сакан Драган Николиќ две години и секој ден ѝ беше исполнет со силни емоции на недостасување на нејзината најголема животна љубов.

Љубовта што започна на сетот беше за многумина модел на искрена и вистинска љубов за цел живот. Токму така се сакаа Милена и Гага.

Тие се запознаа на филмот „Хороскоп“ од 1969 година. Милена во тоа време веќе уживаше голема популарност, таа беше една од најголемите sвезди на Југославија, а Драган сè уште се бореше за своето место, тоа беше само неговиот четврти филм. Не помина долго и сфатија дека се создадени едни за други.

„Кога ѝ пријдов, имав впечаток дека таа е моја стара школска пријателка што не сум ја видел долго време или девојка од таа област што ја познавав цел живот. Токму тоа е нејзината вистинска величина. Таа ме освои со својата непосредност и нормалност, и покрај големата популарност во која веќе уживаше во тоа време. Можеше да се однесува како што сака и никој да не ја обвинува, бидејќи во тоа време веќе беше една од нашите најголеми sвезди. Тоа е нешто што плени и освојува “, рече Николиќ за Стори.

https://www.instagram.com/p/CC-rMQFJbg9/?utm_source=ig_embed

Милена и Драган се венчаа во 1971 година без многу врева, за време на паузата на снимањето на филмот „Kako su se volele dve budale“. Среде снимањето на филмот, тие побараа од режисерот да им дозволи да паузираат еден час, а кога добија одобрение, заедно со Секо Сабљиќ, отидоа во општина Врачар и се венчаа. По свадбената церемонија, тие се вратија на сетот, како ништо да не се случило, и продолжија со снимањето.

Љубовта што доаѓаше од пријателството беше нераскинлива. За време на повеќедеценискиот брак, јавноста никогаш не дозна за никаков нивен проблем, драма, кавги. До последниот ден, Милена и Драган изгледаа како заљубени тинејџери и беше незамисливо да се гледаат поинаку од тоа да бидат пар. Љубовта и почитта што ја имаа еден кон друг, беа видливи за секој што беше во нивно друштво, барем за кратко време.

„Секогаш мора да има толеранција и разбирање, а потоа и сè друго. За брак кој трае повеќе од 30 години, може да се најдат повеќе причини да му се стави крај отколку да преживее. Мислам дека најлесно е да пресечеш нешто и да го завршиш, многу е потешко да се бориш. Понекогаш дури и мала кавга може да го освежи денот. Понекогаш е потребно да се биде љубоморен затоа што тоа е исто така еден од индикаторите за љубов, само што јас не го покажав тоа. Што се однесува до некои кавги, Милена секогаш беше погласна, но и простуваше побрзо “, изјави Драган Николиќ во интервју за„ Стори “.

Милена и Драган имаа сè, љубов, почит, углед меѓу колегите и голем успех во кариерата, единственото нешто што немаа деца…

„Секоја жена мора да се слуша само себе си и чувството што го има длабоко во себе. Со вакви важни одлуки, никаков надворешен совет не помага. Исто така, тоа е индивидуална работа што зависи од желбата на одредена личност за мајчинство, но и од судбината. Има многу луѓе без деца, но важно е дека човекот е благороден и прави нешто благородно. Тоа е многу деликатно прашање што ја допира сферата на најдлабоката интимност “, рече тогаш актерката.

Сепак, помладите колеги ги сметаа за свои родители, па дури и денес, по нивното заминување, тие честопати посочуваат колку им значела поддршката од славната брачна двојка во градењето кариера и давањето животни совети. Милена и Гага се сакаа повеќе од четири децении. Актерот почина во март 2016 година по долго и тешко боледување. Тие две години живот без нејзиниот сакан Гага,на  Милена ѝ паднаа многу тешко:

„Имав голема поддршка во мојот живот во мојот сопруг. Многу убави работи ми се случија благодарение на него. Драган е сè уште тука за мене. Тоа не е мојата фикција. Без тоа чувство дека е тука, не знам дали би можела да продолжам. Ми недостасува, да му се насмевнам, да ми го возврати погледот и да ми намигне “, изјави Милена за списанието„ Глорија “.

Љубовта помеѓу Милена Дравиќ и Драган Николиќ беше и останува љубовна приказна која ја раскажува цела Југославија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort